Balatoni címoldal
Szállás
Balatoni Magazin
Cégjegyzék
Balatoni rendezvények
Balatoni települések
Balatoni média
 
 
 
 
 
 
 
Játékok
Háttérképek
Pagerank
Deutschelinks
 



Ugrás a balatoni települések oldalra
 

Zalakaros

Zalakaros: látnivalói - rendezvényei - település ismertető - képgaléria

Ismerje meg Zalakaros települést

Zalakaros Zala megyében a Kis-Balaton nyugati részén található. Megközelítése egyszerű, közúton a 7-es főútról lekanyarodva érhetünk a településre. Lakosainak száma meghaladja az 1250 főt.

Zalakaros természeti adottságai nagyon kedvezőek. A település a Kis-Balaton partjára épült, a környék pedig hegyekben, erdőkben gazdag vidék. Az itt élő emberek mezőgazdasággal, állattartással és halászattal foglalkoztak.

A település első írásos említése 1254-ből való. Ekkor még Korus néven szerepelt a község az iratokban. A középkorban a település Zala várához volt csatolva,így Zalakaroson főleg várjobbágyok és várszolgák éltek. A település templomát IV. Béla felesége telepeseket is hívott a faluba. A XIII. században a veszprémi egyház tulajdona lett Zalakaros. Az egyház azonban 1355-ben elvesztette a Zalakarost, mivel az újra a királyé lett. Nagy Lajos király különféle jövedelmekért az óbudai káptalannak adományozta Zalakarost.

A törökök megtámadták Zalakarost is, s 1540-ben felégették a falut. A török uralom végeztével, 1687-ben a zalavári kapitány dúlta fel a községet. A falu lakói a Balaton lápvilágába menekültek.

Zalakaros 1690-ben egyházi tulajdonba került, s ennek köszönhetően megindult a betelepülés. Zalakaros fejlődésnek indult, s ennek következtében hamarosan mezővárosi rangra emelkedett. Ezt a rangot közel 200 évig meg tudta tartani. A katolikus templom romjaira 1715-ben új templomot építettek. A XVIII. században a majorsági gazdálkodás került előtérbe, s ezzel egyidejűleg jelentősen megnőtt a zsellérek száma. Nagy csapás volt a falu számára az 1848/49-es szabadságharc idején a községen átvonuló Jellasics seregeinek fosztogatása.

Az 1900-as évek elején az itt élő emberek főleg állattartással és szőlőtermesztéssel foglalkoztak. Zalakaros a második világháború után rohamos fejlődésnek indult: 1949-ben önálló tanácsú községgé vált, 1970-ben a községi közös tanács székhelye lett, majd 1984-ben nagyközségi rangot kapott.

1962-ben olajfúrás közben 2307 méter mélyből feltörő termálvízre bukkantak. A 96 fokos termálvíz ásványi anyagokban nagyon gazdag. A gyógyvíz a mozgásszervi, bőrgyógyászati betegségekre kiváló gyógyír. A következő években modern fürdőtelep, szállodák, üdülők és egészségügyi központ nyílt. A fürdőt azóta is állandóan fejlesztik: 1968-ban öltözőt és sportmedencét, 1975-ben fedett fürdőt, 1991-ben vizesblokkokat adtak át. A Gyógycentrum 1994-ben épült fel. Az infrastruktúrális fejlesztések az 1980-as években indultak meg. 1986-ban elindult a gázprogram és szintén ebben az évben avatták fel az új óvodát. Hamarosan megépült az idősek klubja, az iskola, az Idegenforgalmi és Közművelődési Iroda is. A Kertmozi 1976-ban nyitotta meg kapuit. A Kertmoziban nemcsak filmeket vetítenek, mivel a színpadi rendezvényeket is itt tartják meg. 1999. tavaszán nyílt meg a zalakarosi élményfürdő, mely vízi attrakciókat mutat be és új, aktív fürdőzést nyújt.

Zalakaros fő rendezvénye a Karosi Nyár rendezvénysorozat. Az idelátogatókat főleg a gyógyfürdő vonzza ide. A turistákat felszerelt, jól ellátott szállodák, üdülők és vendéglátó helyek várják. Zalakaros ideális kirándulóhely, hiszen itt található a sajátos növény- és állatvilággal rendelkező Kis-Balaton Tájvédelmi Körzet.

Zalakaros település látnivalói

Zalakarosi gyógy- és termálvíz

Kattinson ide! Ugrás a látnivaló keresőhöz ahol
az összes balatoni látnivaló között keresgélhet

Zalakaros település rendezvényei

Nincs információnk a település rendezvényeiről.

Kattinson ide! Ugrás az összes
balatoni rendezvényt ismertető oldalra

Ha a településsel kapcsolatban bármely hasznos információ megjelentetését javasolná, "tartalom beküldés" űrlapunk segítségével írja meg azt nekünk.

A település
hivatalos honlapja

Zalakarosi képgaléria
A településről készült legjobb képeit ossza meg velünk és látogatóinkkal.
 
 
 
 








Jelenjen meg Ön
is oldalunkon!
regisztráció itt
 
 
 
Helyezze el
a balatoniudules.hu
logóját oldalán!

Kattintson ide!